A lépcsőházak tipikus példái az olyan épületrészeknek, amin keresztül viszonylag sok ember jár át, ennek ellenére még sincs szükség arra, hogy az ott elhelyezett lámpatestek a nap 24 órájában világítsanak. Ennek az a magyarázata, hogy a forgalom nagyon változó lehet. Vannak aktívabb és kevésbé aktívabb időszakok is, éjjel pedig előfordul, hogy hosszú órákon keresztül senki nem tartózkodik ott.
Így működik a lépcsőházi automata
A lépcsőházi automata különlegessége abban rejlik, hogy egy speciális elengedés-késleltetés funkcióval van felszerelve. Ez azt jelenti, hogy a villanykapcsoló megnyomását követően egy bizonyos idő elteltével a rendszer leáll, a lámpák pedig kialszanak. Az időzítés legközelebb csak akkor lép ismét működésbe, ha valaki megint felkapcsolja a kapcsolót. A vezérlés jellemzően nyomógombok segítségével történik. Vannak olyan rendszerek, amik a tápfeszültség bekapcsolásakor is elindítanak egy késleltető-időzítő periódust, aminek eredményeképpen áramszünet után működésbe lendülnek a lámpatestek, de vannak olyanok is, amiknél ez nem figyelhető meg.
Az automaták védve vannak a nyomógomb beragadás, másnéven „kipöckölés" ellen, az igényeknek megfelelő működés biztosítása érdekében. Az automatikusan működő lépcsőházi világító rendszerek gyors és kényelmes megoldást nyújtanak mindamellett, hogy lehetőséget kínálnak a költséghatékony világítástechnika kivitelezésére is.