Az alkonykapcsoló a kültéri világítás automatizálásának egyik kihagyhatatlan főszereplője

Az alkonykapcsoló a kültéri világítás automatizálásának egyik kihagyhatatlan főszereplője

Az alkonykapcsoló, különösen ledes, azaz energiatakarékos kivitelben, sokat adhat hozzá az otthoni komfortérzetéhez és természetesen a világítás optimális szabályozásához. A kinti fényerősség stabil biztosítása nem megoldhatatlan feladat, és még csak bonyolult kihívásnak sem nevezhető. Csupán egy vagy több megfelelő kiegészítő kell a kialakításhoz és végül a sikeres alkalmazáshoz.

 

Az alkonykapcsoló folyamatosan résen van

A kapcsoló működési elve roppantul egyszerű: az érzékelőkkel felszerelt szerkezet figyeli a kinti fényerőt, ami ha egy bizonyos érték alá csökken, akkor az eszköz lelkét alkotó relé mozgásba lendül, és kint felkapcsolódik a világítás. A bekapcsolási érték többnyire gyárilag meghatározott, de természetesen a paraméterek helyzetre szabhatóak. A kikapcsolási határérték mindennek megfelelően azt a szintet jelöli, egyúttal jelzi, amikor a relé elengedhet, azaz a világítás kikapcsolhat, hiszen a kinti fénymennyiség megfelelő.

A késleltetési időnek köszönhetően, annak a veszélye, hogy a berendezést bármi külső fényhatás (villámlás, reflektor stb.) megzavarja, a nullára redukálható. Ehhez azonban lényeges odafigyelni az elhelyezésre. Ha a tető vagy éppen egyéb magas akadályok (faágak, ernyők) belógnak, az a legkevésbé sem optimális, hiszen a fény szabad „áramlása” ilyen módon akadályozott. Vagyis az érzékelés pontossága is megkérdőjelezhető.

Az alkonykapcsoló mozgásérzékelővel is kiegészíthető?

Igen. Sőt, e két technológiai vívmánnyal még a régi lámpatestek is felruházhatóak. Így az energiafelhasználás hatékonysága borítékolható.

Tartalomhoz tartozó címkék: alkonykapcsoló alkonykapcsoló ár