Korábban az izzólámpák és a fluoreszcens világítótestek voltak a választási fényforrások a kórházak számára. De ahogy a LED technológia és az egészségügyi létesítmények javulnak, a villogó tompa fényt felváltja a melegebb, emberközpontúbb világítás. A LED-es világításra való áttérés nem csak lehetővé teszi a kórházak számára, hogy jobb szolgáltatást nyújtsanak betegeiknek, de csökkenti a karbantartási és energiaköltségeket is, így az erőforrásokat az emberekre lehet fordítani, nem pedig az izzókra. Olvassa el alább, hogy többet megtudjon arról, hogy a LED-ek jobb megvilágítást és opciókat kínálnak az ápolók és betegeik számára.
Színhőmérséklet és cirkadián ritmus
A LED lámpák többféle fehér színben kaphatók. Ezeket az árnyalatokat az izzó korrelált színhőmérsékletének ( CCT ) nevezik . A CCT-t Kelvinben (K) mérik, ami hasonló a Celsius-fokhoz. A Kelvin-skála eltérő hőmérséklete különböző színeket képvisel. Például a 2000K – 3500K fénnyel világosabb narancssárga / sárga színű, és ultra melegnek vagy melegfehérnek nevezik, és mivel a hőmérséklet megemelkedik a kelvinben, a szín inkább egy természetes vagy semleges fehér néven ismert „papírfehérjére” változik (3500K – 5000K között). ) és végül kékesfehérekké válnak, hidegfehérnek (5100K – 20000K).
A nap folyamán a fény meleg fehér színből hajnalban természetes fehérré, majd délután hidegfehérre változik, visszatérve természetes fehérre, végül pedig naplementekor rendkívül meleg fehér színre. Testünk hozzászokott ehhez a fénykörhöz. A természetes világítási ciklustól eltérő mesterséges lámpák eldobhatják cirkadián ritmusainkat. A Nemzeti Általános Orvostudományi Intézet kijelenti, hogy „a cirkadián ritmusok fizikai, mentális és magatartási változások, amelyek körülbelül 24 órás ciklust követnek, elsősorban a szervezet környezetének fényére és sötétségére reagálnak.”
A különböző típusú fény különböző fiziológiai hatásokat vált ki. A kék / fehér fény, amely egy erős nappali fényhez hasonló, elnyomja a melatonint és növeli a szerotonint, ez a fény nagyszerű az aktivitásra. Ezzel szemben a vörös / narancssárga fény kiváltja a melatonint az alvás előkészítéseként. Ha minden egyensúlyban van, akkor a test dopamint, szerotonint, kortizolt és melatonint termel a megfelelő mennyiségben a megfelelő napszakban. ” Különböző kutatók azt találták, hogy ha a cirkadián ritmusok ki vannak kapcsolva, bármi előfordulhat az alvási rendellenességektől az ingerlékenységig és a betegségig.
A kórházakban és az egészségügyi központokban fontos, hogy a betegek és a személyzet hozzáférhessen a nappali fényhez hasonló hideg fehér fényhöz. Dr. Anajali Joseph, az Egészségügyi Tervezési Központ kutatási igazgatója azt írja : „Számos tanulmány dokumentálta a fény fontosságát a depresszió csökkentésében, a fáradtság csökkentésében, az éberség javításában, a cirkadián ritmusok modulálásában és az olyan állapotok kezelésében, mint a hiperbilirubinémia csecsemők körében. Ezenkívül az ablakok jelenléte a munkahelyen és a napfény elérhetősége összekapcsolódott a munkakörnyezettel való fokozott elégedettséggel. ” A napfény eléréséhez a Windows a legjobb módszer, de a hűvös fehér LED-lámpák - a megfelelő színhőmérséklet mellett a megfelelő időben - ugyanolyan hatást gyakorolhatnak a testre.
A melegebb színhőmérséklet a melatonin felszabadulásához vezet, amely álmosságot okoz. Ez megfelelő lefekvéskor, de problémákat okoz azoknak, akiknek ébren kell maradniuk, például éjszakai ápolók és orvosok. A természetes vagy hűvös fehér fény bevezetése a folyosókba, a műtőbe és az ápolóállomásokba segítheti a kórház személyzetét, különösen az éjszakai munkavállalókat, éberségüket és energikusabban érezhetik magukat.
Nincs egészségügyi kockázat
A fénycsövek higanyt tartalmaznak, amely kibocsátható, ha egy izzó eltört. A higany mérgező és káros lehet, ha a bőrön át felszívódik, vagy belélegzi. A károsodás kockázatának csökkentése érdekében az EPA tartalmaz egy tisztítási eljárást, így például azt, hogy mindenki távozik a helyiségből, kinyitja az ajtókat vagy ablakokat, leállítja a hő- és légkondicionáló rendszereket, és egyéb konkrét utasításokat tartalmaz.
A fluoreszkáló és izzólámpák alacsony dózisú UV-sugárzást bocsátanak ki, amely nemcsak a létesítmény anyagait károsíthatja, hanem a bőrt és a szemet is. Az Egyesült Államok Egészségügyi Intézetének Nemzeti Orvostudományi Könyvtárában, a PubMed Central®-ben (PMC) közzétett tanulmány szerint „a krónikus, alacsony dózisú UV-expozíció kumulatív bőrkárosodást okozhat.” A CBSLA.com-ban egy cikk egy másik tanulmány eredményeit tárgyalja, amely hasonló eredményekkel rendelkezik. Ebben a cikkben azt mondják, hogy “. . . a (fluoreszcens) izzóknak való kitettség idő előtti öregedést és rákot okozhat. ”
A folyamatos ultraibolya sugárzás a szemre is káros. A tanulmány megjelent PMC körülbelül fénycsöves és a szem egészségének kimondja, hogy „fénycső világítás növelheti az UV-rokon szembetegségek akár 12% -kal, számításaink szerint, okozhat további 3000 esetben a szürkehályog és 7500 esetben pterygiumban évente Ausztráliában." A szem- és bőrkárosodás lehetőségei jelentős tényezők, amelyeket figyelembe kell venni egy olyan létesítménynél, amelynek gyógyító célja.
A LED-ek nem tartalmaznak higanyt, és hacsak nem kifejezetten UV-izzók vannak, akkor nagyon keveset bocsátanak ki, vagy egyáltalán nem. Ezek a tényezők önmagukban jobban megválaszthatják őket az egészségügyi intézmények számára. Nem is említve, hogy - a fluoreszcens izzókkal ellentétben - a LED-fények nem villognak, és nem bocsátanak ki színes tüskéket. A színingadozás és a villogás negatív hatásokat okozhat, például fejfájást és szédülést. Kórházi világításhoz használva a LED-izzók és a lámpatestek javíthatják az általános egészséget, és kiküszöbölhetik a fluoreszcens és izzólámpa által okozott további egészségügyi kockázatok lehetőségét.