Mi is az a vészvilágító?
A vészvilágítás vagy vészvilágítók olyan világítóeszközök, amelyek táplálásáért egy beépített akkumulátor felelős, amelynek segítségével a világítótest áramkimaradás esetén automatikusan bekapcsol. A kezdeti eszközök teljesítménye és élettartama eltörpült a mai megoldásokhoz képest. Egy dologban nem törpültek csak el, a méretben. Ez azonban ebben az esetben nem válik előnyükre. A korai akkumulátoros rendszerek hatalmasak voltak, nehezek, valamint költségesek, mellettük a világításért felelős lámpák azonban aprók, így nem voltak igazán praktikusak, ezért is voltak olyan ritkák. A mai, modern vészvilágítók azonban mindenben lekörözik elődeiket. Magasabb lumenérték, hosszabb élettartam, esztétikusabb megjelenés, kisebb méret és kedvező ár!
Miért is olyan fontos a használatuk?
A vészvilágítók megléte kifejezetten fontos, hiszen vészhelyzet bármikor bekövetkezhet, legyen az emberi mulasztás miatt vagy természeti okok miatt. Segítségükkel korlátozott körülmények között (sötét, füst stb.) is megtalálhatjuk a menekülési útvonalat, kijáratokat. Ez fokozott stresszhelyzet esetén kiemelkedő fontossággal bír, életmentő lehet.
Ha a biztonság nem elég meggyőző valaki számára, akkor talán a törvényi kötelezés az lesz: részlet a 3/2002. (II. 8.) SzCsM-EüM - a munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjéről rendeletből, a vészvilágításra és vészkijáratra vonatkozóan:
3. § (1) A menekülési utakat és a vészkijáratokat szabadon kell hagyni, azoknak a lehető legrövidebb úton a szabadba vagy valamely biztonságos területre kell vezetniük. A menekülési utakat és a vészkijáratokat úgy kell kialakítani, megjelölni, és olyan állapotban kell tartani, hogy azokon a munkavállalók gyorsan és biztonságosan el tudják hagyni a munkahelyeiket, illetve szükség esetén gyorsan kimenthetők legyenek.
(2) A vészkijáratok és a hozzájuk vezető útvonalak számát, méretét, illetve kialakításukat a munkahelyek igénybevételétől, felszereltségétől és méreteitől függően, az ott tartózkodó személyek legnagyobb létszámából kiindulva kell a vonatkozó jogszabályokban meghatározottak alapján megtervezni.
(3) Csak kifelé, a menekülés irányába nyitható vészkijáratok alkalmazhatók. A vészkijáratokat nem szabad úgy lezárni vagy rögzíteni, hogy azokat vészhelyzetben ne lehessen használni.
(4) Toló- vagy forgóajtó vészkijárat céljára nem alkalmazható.
(5) A vészkijárati útvonalakat és kijáratokat a vonatkozó jogszabályban meghatározott módon kell jelzésekkel ellátni.
(6) A vészkijárati ajtókat nem szabad kulcsra zárni. A vészkijárati útvonalakat és kijáratokat, valamint a hozzájuk vezető közlekedési útvonalakat és ajtókat szabadon kell hagyni, hogy azok bármikor akadálytalanul használhatók legyenek.
(7) A vészkijárati útvonalakat és ajtókat olyan vészvilágítással kell ellátni, amely áramkimaradás esetén is működőképes és a szükséges megvilágítást biztosítja.