Mi a szín visszaadás?
A szín visszaadás meghatározza, hogy a fényforrás mennyire teszi egy tárgy színét az emberi látáshoz egy jó minőségű referenciaforrás, a nap viszonylatában. Ez tovább meghatározza, hogy a fényforrás milyen finoman változtatja meg a színárnyalatokat.
Mi a színvisszaadási index?
A szín visszaadási index, vagy a CRI skála 0 és 100 között van. 0 rossz minőségűnek tekinthető. A 100-at tökéletes fényforrásnak tekintik. Ez azt jelzi, hogy a fényforrás mennyire pontos a színek megjelenítésében, összehasonlítva azzal, hogy ezek a színek miként jelennek meg napfény vagy referenciafényforrás mellett.
Minél nagyobb a CRI, annál jobb a szín szín visszaadási képessége. A színek pontosak. Például a CRI 95 alatti vörös ropogós és fényesnek tűnik. Ugyanaz a piros a CRI 50 fényforrás alatt tompa és szürke.
Mi a jó CRI pontszám?
A 85–90 CRI értékű fényforrások jó szín visszaadást mutatnak. A 90 vagy annál nagyobb CRI fényforrások kiválóak. A LED-izzók esetében a CRI-opciók tipikus tartománya 70 és 98 között van.
70 CRI rossz? Egyáltalán nem. Teljesen elfogadható, ha a 70 CRI világítást sok ipari alkalmazásra telepítik. A fényforrás még CRI 70 esetén is magasabb, mint a legtöbb hagyományos fényforrás, amelyet helyettesít.
A 98 CRI nagyszerű? Igen. De költségekkel jár. A magasabb CRI LED-ek szintén drágábbak. Magas CRI LED-ek találhatók a filmlámpákban. Ennek célja annak biztosítása, hogy a filmre vett vagy megtekintett szín pontossága a lehető legtökéletesebb legyen.
Hogyan kapcsolódik a CRI a színhőmérséklethez?
Nem így van. LED-izzó vásárlásakor meg kell határoznia az izzó szín hőmérsékletét (meleg vagy hűvös). Ez Kelvin mérése. A LED-ek jellemző tartománya 2700K (meleg) és 6500K (hideg) között van.
Akkor meg kell nézni az izzó CRI-jét. Ez határozza meg a fényforrás minőségét. Nincs kapcsolat vagy összefüggés egy adott színhőmérséklet és a CRI között. Független egymástól. Ne feltételezzük, hogy az 5000K automatikusan jobb CRI-t kap, mint a 2700K, mert ennél fehérebb fény.
Hogyan számolják a CRI-t?
A CRI kiszámítása annak alapján történik, hogy a fényforrás mennyire képes megjeleníteni 8 meghatározott pasztell színt. Az alábbi képen mind a 15 teszt szín látható. Az elsődleges színek a bal oldalon látható 8 szín.
A mesterséges fény az elsődleges színmintára irányul. A visszavert színt megmérjük. Ez a visszaverődő szín mérése határozza meg, hogy milyen közel van az elsődleges világos színhez. Minél pontosabb a mérés az eredeti színmintán, annál nagyobb a CRI érték.
Szín visszaadási index alkalmazás referencia
Szín visszaadási index (CRI) | Tipikus alkalmazás |
20–40 | Ezeket a lámpákat olyan területeken használják, ahol a szín visszaadás egyáltalán nem fontos, és a színek észrevehető torzulása elfogadható. |
40–60 | Ezeket a lámpákat olyan területeken használják, ahol a szín visszaadás nem nagyon fontos, de a színek észrevehető torzulása nem elfogadható. |
60-80 | Ezeket a lámpákat olyan területeken használják, ahol mérsékelt szín visszaadásra van szükség. A gyakorlati alkalmazások magukban foglalják a világítótesteket , a raktárakat, a gimnáziumokat és a parkolókat. |
80–90 | Ezeket a lámpákat olyan területeken használják, ahol a pontos színmeghatározás döntő jelentőségű, vagy a megjelenéshez jó szín visszaadásra van szükség. |
90 felett | Ezeket a lámpákat olyan területeken használják, ahol a pontos szín visszaadás nélkülözhetetlen. |