HOGYAN VÁLTOZNAK A LED-EK SZÍNE?

HOGYAN VÁLTOZNAK A LED-EK SZÍNE?

Néhány LED-fény megváltoztathatja a színt, de általában nem a LED változtatja meg a színt. Amikor látja, hogy a LED megvilágítja a színt, akkor valójában egy másik színű diódát lát el, amely a fényt kibocsátja.

Érdekli, hogy ez mi lehetséges? Itt egy rövid magyarázat arról, hogyan változnak a LED-fények színe ( kattintson ide, hogy megtudja, hogyan működnek a LED-ek ).

1. módszer: A LED-fények színváltása több LED-szín használatával 

A fénykibocsátó dióda lényegében félvezető, amely fény formájában engedi el az energiát. A világos szín a félvezető anyagától függ.

A LEGTÖBB SZÍNVÁLTÓ LED HÁROM KÜLÖNÁLLÓ FÉNYKIBOCSÁTÓ DIÓDÁT TARTALMAZ UGYANABBAN A HÁZBAN. MINDEGYIK LED SAJÁT SZÍNÉT BOCSÁTJA KI, DE E HÁROM LED ENERGIASZINTJÉNEK SZABÁLYOZÁSÁVAL MÁS SZÍNEK IS LÉTREHOZHATÓK. EZ AZ RGB SZÍNMODELL .

Vegyünk például egy szabványos színváltó LED-t, piros, kék és zöld LED-del ugyanabban a házban (sok más különféle típusú LED-es fény van a piacon). A ház belsejében egy mikróvezérlő is működik, amely irányítja, hogy melyik LED kap egy áramot .

RGB színes modell
Kép jóvoltából Random Nerd oktatóanyagok

Az egyetlen LED áramerőssége ebben a házban vörös, kék vagy zöld színű, míg két LED-re eső áram olyan színkombinációt eredményez, mint lila, rózsaszín , sárga és így tovább. Ezt általában LED színhőmérsékletnek nevezik .

 

 

2. módszer: A LED-es fények színváltása váltakozó áramon keresztül

A LED-ek által kibocsátott szín szabályozásának másik módja váltakozó áramok használata. Ebben az esetben alacsonyabb áramot továbbítanak a színes LED-hez, így változik az árnyék.

Például, ha egy 100% -os fényerő mellett áramot küld egy piros LED-en keresztül, akkor a vörös szín halványul. Ezután, ha a fényerőt csak 50% -ra csökkenti, a szín rózsaszín lesz.

EZ A SZÍNHATÁS A LED TECHNOLÓGIÁRA JELLEMZŐ. UGYANAZ A MECHANIZMUS NEM ADJA UGYANAZT AZ EREDMÉNYT PÉLDÁUL HALOGÉN LÁMPÁK VAGY CFL ESETÉN.

Valószínűleg észrevette, hogy más típusú izzóknak néhány másodpercre van szükségük a teljes fényerő eléréséhez. A LED azonnal eléri a teljes fényerőt, így nincs késés, ez a LED-világítás sok előnyeinek egyike .

Az emberi szem nem képes észlelni a LED gyors be- és kikapcsolásának sebességét. Ehelyett az emberek észlelik a LED be- és kikapcsolásának nettó eredményét ebben a szélsőséges ütemben.

Villogó LED-es GIF

Más szavakkal, amikor a LED folyamatosan gyors ütemben kapcsol be és ki, mi emberek csak a fényt tompítják . Ezért lehet a piros LED rózsaszínű.

Amit valójában lát, az a piros LED olyan gyorsan be- és kikapcsol, hogy az agyad 50% -os fényerővel, ebben az esetben rózsaszínűvel érzékeli a színt. A LED beállított ütemétől függően ez az árnyék, amelyet regisztrálunk, megváltozik.

Általános LED színek és anyagaik

Különböző anyagokat használnak a különböző LED színekhez . Az alábbiakban röviden áttekintjük a LED-lámpák színváltoztatásához használt általánosan használt félvezető anyagokat .

  • Alumínium-gallium-indium-foszfát (AIGaInP) : sárga, narancs és piros
  • Gallium-foszfid (GaP) : sárga és zöld
  • Indium-gallium-nitrid (InGaN) : zöld, kék és fehér
  • Alumínium-gallium-arzenid (AIGaAs) : vörös és infravörös