LED szalag - típusok

LED szalag - típusok

LED szalag - típusok

A LED szalagok a hagyományos fénykábelek kiváltására szolgáló, ám energiatakarékos vonalfények (ledcső, ledes fénytömlő, led fénykábel néven is említik ezeket a termékeket). Jellemzően ezek a fényforrások már nem egy kör keresztmetszetű műanyag csőben, hanem egy lapos és keskeny nyomtatott áramköri lapra felforrasztva készülnek. A lapos kivitel előnye: a fényforrások mindig ugyanabba az irányba állnak, ezáltal a sugárzott fény nem lesz darabos, mint a flexibilis fénykábelek esetén, ahol a mikroizzók világítási iránya leginkább a szerencsétől függ. További előnye ennek a kiszerelésnek, hogy csak egy 120 fokos térrészbe világítanak, így egyrészt a teljes fénymennyiség a fényeffekt létrehozására hasznosul, másrészt polisztirol díszlécekbe helyezve nem világítja át azt.

Ezeket a lapos kiszerelésű led szalagokat flexibilis LED szalag-nak nevezzük, lévén a nyomtatott áramköri lap (amelyen a ledek helyezkednek el) teljesen hajlékony, akár az ujjunkra is fel lehet őket tekerni. A flexibilis LED szalagok 3M márkájú öntapadós hátoldallal vannak ellátva, ezáltal a rögzítés nagyon egyszerűen megoldható. A ragasztó kültérben és beltérben is hosszú életű, amennyiben a ragasztásra szánt alap megfelelően elő van készítve (por-, és zsírmentesítés). A flexibilis LED szalagok egyaránt ragaszthatóak szigetelő (műanyag, fa, üveg, stb.) és (vas, alumínium, acél, stb.) vezető felületekre. 

Webáruházunk Led szalagok  kategóriájában rengeteg LED szalagból válogathat, melyet kedvére használhat álmennyezetek, polcok, dekorációk megvilágításához, vagy színterápiás fények készítéséhez is: hideg-melegfehér szalagok, egyszínű színes ledsorok és változtatható színű RGB ledszallagok.
 

LED szalag - LED chip típusok

A flexibilis LED szalagokat jellemzően 2 típusú SMD (SMD = Surface Mounted Device, felület-szerelt eszköz, 1-2 mm vastagság) LED-el szerelik: 3528-as és 5050-es, így érdemesnek tartjuk egy kicsit közelebbről bemutatni ezt a két LED típust. Mi is köztük a különbség? 

3528 SMD LED (1 chip)

Nevét természetesen ez a LED is méretéről kapta: 3,5 mm x 2,8 mm befoglaló méret, így a név is: 3528. A 3528-as SMD LED egy közepes fényteljesítményű, alacsony hőmérsékletű LED lapka, mely a szokásos 60 db LED / méteres kiszerelésben, általában 120-220 lumen / méter fényteljesítményűek, bár a gyártók által újabban alkalmazott Ultra White ledekkel ez a fényteljesítmény némileg magasabb is lehet. Ez, az átlagban 250 lumen / méteres fehér fényerő általában határozottan erős fényt biztosít kb. 30 cm távolságig rejtett világítás készítéséhez. Természetesen minél közelebb van a LED szalag a megvilágított felülethez, annál keskenyebb, de erősebb a fénye, és minél távolabb van a megvilágított felülettől, annál nagyobb lesz a bevilágított rész, de kisebb fényerővel.
Ezeknek a 3528-as SMD leddel szerelt szalagoknak az átlagos méterenkénti fogyasztása 5 Watt körül alakul, a dupla LED számú (120 LED / méter, 600 LED/tekercs) LED szalagok fogyasztása pedig 10 Watt környékén található. Három ledenként (5 cm vagy 2,5 cm) minden esetben vághatóak.
A 3528-as SMD ledek belül 1 db chipet tartalmaznak, ezért mindig csak egy színű (nem változtatható) szalagokat gyártanak belőlük. A 3528-as SMD LED átlagos teljesítménye 0,08 Watt, színfüggő fényteljesítménye 2-5 lumen / darab. Ár szempontjából ezt nevezhetjük az olcsóbbik megoldásnak.

5050 SMD LED (3 chip)

A nagy teljesítményű LED szalagokat 5050-es SMD LED-ből készítik. Itt is a méret adja meg a nevet: ez a LED 5,0 x 5,0 mm befoglaló méretű. Természetesen nem csak a LED fizikai mérete nagyobb, hanem a teljesítménye is, illetve a hőkibocsájtása is. Ez tulajdonképpen annak köszönhető, hogy az 5050-es SMD LED belsejében 3 db fénykibocsájtó chip található, így elméletileg 3x akkora fényerejű (és fogyasztású) mint 3528-as társa. 
Az 5050-es SMD ledek fogyasztása 0,24 Watt / darab (3 chip összesen) ez méterenként 7,2 Wattot jelent. A 3 db chip fényteljesítménye színtől függően 6-14 lumen, méterenként 360-420 lumen. Mivel az 5050-es SMD LED 3 db chipet tartalmaz, ezt a gyártók több módon is fel tudják használni:
- 3 db egyforma színű chip 1 db 5050-es SMD leden belül: extra nagy fényerejű LED szalag.
- 3 db különböző színű chip 1 db 5050-es SMD leden belül: változtatható színű (RGB) LED szalag

Mivel maga a 5050-es LED háromszor akkora fényteljesítményű, árban pedig nem sokkal drágább, a nagy fényerejű alkalmazásokhoz sokkal jobban megéri az 5050-es SMD LED-el szerelt LED szalagokat választani. 

És miért jobb egyáltalán az SMD LED mint a DIP (két lábú, hagyományos) LED?

A ledekről az terjedt el, hogy korlátlan élettartalommal bírnak. Ez nem igaz, vagy korlátozottan igaz, hiszen 100% tisztaságú félvezető nincs, valamint a fényforrások hőtermelése fokozatosan elfárasztja az anyagot. Elmondható, hogy a ledek élettartalmánál (a stabil feszültségen kívül) a maghőmérséklet a legmeghatározóbb dolog. Azaz minél hidegebben tudjuk tartalmazni a fényt kibocsájtó réteget, annál hosszabb élettartalmú lesz a LED. A fő különbség is itt keresendő a két típus (SMD vs DIP) között: az SMD ledek tokozásának sokkal kisebb a hőellenállási tényezője mint a DIP ledeknek, így az élettartalom is hosszabb. További előny, hogy az SMD ledeket nem érinti a DIP ledek epoxi foglalatát érintő oxidáció, ez a fényáram tartására is jó hatással van.

Természetesen számunkra a legfontosabb különbség a beépített ledek fényereje. A 3528-as LED 2-5 lumenes, az 5050-es LED 6-14 lumenes fényteljesítménnyel rendelkezik (színhőmérséklet függő). Értelemszerűen minél nagyobb fényteljesítményű LED van a LED szalagon és minél nagyobb számban, annál erősebb a sugárzott fény és természetesen annál nagyobb a fényforrások fogyasztása

A fényerőt méterenként adjuk meg az egyszerű és életszerű összehasonlítás érdekében. 

- 3528-as LED szalag 30 db / méter = 140 lumen (2,4 Watt - csak kék színben forgalmazzuk!) 
- 3528-as LED szalag 60 db / méter = 260 lumen (4,8 Watt)
- 3528-as LED szalag 120 db / méter = 500 lumen (9,6 Watt) 
- 5050-es LED szalag 30 db / méter = 420 lumen (7,2 Watt)
- 5050-es LED szalag 60 db / méter = 840 lumen (14,4 Watt)

Az összehasonlíthatóság kedvéért: 1 db 120 cm hosszú 36 Wattos T8-as normál fénycső (GE T8 Polylux fénycső) 3350 lumen fényáramot ad le 360 fokos térszögben (minden irányba világít a fénycső palástja). Természetesen rejtett világításhoz használva leginkább itt is a fénycső felső harmadából származó fény hasznosul, plusz valamennyi amennyi visszaverődik a gipszkarton vagy más lámpatest aljáról. Kicsit sarkítva elmondhatjuk, hogy a felső 120 fokos térrészben leadott fényáram mennyiség méterenként (3350/3/1,2) 930 lumen, azaz a legerősebb 5050-es 60 ledes szalag majdnem olyan fényerőt biztosít, mintha 36 Wattos fénycsövekkel világítanánk. Erről csak annyit, hogy 4 db ilyen fénycsővel egy 12-15 m2-es helyiséget kényelmesen, nagy fényerővel be lehet világítani. Mindezek mellett a LED szalagnál nem jelentkezik a fénycső armatúrák problémája, ahol csak fix méretekkel lehet dolgozni (hiszen a fénycső nyilván nem vágható), itt hézagmentes rejtett világítást lehet készíteni faltól falig. 
 

LED szalag - beltéri (IP20), kültéri (IP65) és vízálló (IP68) kivitel

A LED szalagok szinte mindegyike megvásárolható beltéri (IP20) és kültéri (IP68) kivitelben is. A két típus között természetesen a vízvédelemben van különbség: míg a beltéri LED szalagokon csupaszon helyezkednek el az áramköri elemek, addig a kültéri LED szalagok egy vízmentes szilikon borítást kapnak teljes felületükön. A vízálló LED szalagokat akár akváriumban, medencében is lehet használni, azonban a vágások és a betáplálás helyét szigetelni kell!

Kültéri LED szalagot ajánlunk még minden olyan helyre, ahol a tisztítás igénye sűrűn felmerülhet: pl. konyhapultok és hűtők (hűtő-vitrinek) világítása esetén. Ilyen helyeken a LED szalag gyorsan elkoszolódhat (zsír, füst, ételfoltok), de egy nedves ruhával a szilikonos felület nagyon könnyen tisztítható. 

Szintén kültéri LED szalagot ajánlunk szórakozóhelyek pult és dekorációs világításához azokra a helyekre, ahol a vendégek érintkezhetnek a LED szalagokkal. Egyrészt kisebb az okozott rövidzárlat esélye, másrészt a sima szilikonos felület nem akad bele a vendégek ruhájába, ékszereibe. Egy tévhit: a kültéri (szilikonnal burkolt) LED szalagok egyenletesebben (szebben, jobban, csodásabban) szórják a fényt. A fenti képeken is megtekinthető, hogy a kis színhőmérsékleti különbségen kívül nincs eltérés a kültéri és beltéri LED szalag fénye között. Legalábbis én nem fedeztem fel, de mivel több vásárló is jelezte, gondolom valahol már ezzel marketingeznek. Ha valaki mégis látja a különbséget, akkor döntse el maga, hogy megéri-e a 20%-os felárat a világítás csak ezért. (Frissítve: megkövetem magam, mert a cikk írása óta már két ember mutatta meg a különbséget: nagy felületen tényleg homogénebb a kültéri LED szalag fénye, akkor, ha magát a LED szalagot is látjuk. Én jellemzően rejtett világításban gondolkodok, ahol maga a szalag nem látszódik, ezekben a próbákban nem volt különbség a kültéri és beltéri kivitel között, ennek ellenére elnézésüket kérem. A marketingeseknek is.) 

Vízálló LED szalagok, IP68-as védettséggel (Frissítve!)

A cikk elkészülte után megjelentek a víz alatt is (kerti tó, medence, akvárium) használható flexibilis LED szalagok IP68-as védelmi szinttel. Valódi IP68-as védelem, tehát két rétegű bevonatot kapnak ezek a szalagok: első rétege az IP65-ös műgyantás borítás, majd egy külső ~1 mm-es, négyzet alakú cső, melyek légmentesen és vízmentesen zárnak. A dupla szigetelés megfelelő biztonságot nyújt akkor is, ha véletlenül a szalag külső borítása megsérül.

Melyik LED szalagot válasszam?

Egyszínű világítás készítése esetén az olcsóbbik 60 LED-es 3528-as típusú LED szalag az esetek döntő többségében elegendő szokott lenni. Gondoljunk bele: ez a LED szalag méterenként 4,8 Wattot fogyaszt, ami hagyományos égő esetén kb. 40 Wattosnak felel meg. Természetesen rejtett világítás készítésekor nem direkt fényt kapunk, hanem minden esetben a mennyezetről, vagy oldalfalról visszavert fényt, de ez akkor sem kevés. 

A nagyobb fényteljesítményű LED szalagok üzletek, irodák dekorációjára ajánljuk, ahol a rejtett világítás nappal is (vagy nagy fényben) üzemel. A nagyobb fényteljesítmény lehetővé teszi az eleve világos helyiségek fénydekorációját is. Otthoni és éjszakai használat esetén az 5050-es LED szalagokhoz mindenképpen érdemes fényerő szabályzót is vásárolni, ugyanis pihenéshez, TV nézéshez teljes falfelületen ezeknek a szalagoknak már túl nagy fénye van. 

Változtatható színű világítás készítése esetén sok választási lehetőségünk nincs. A 30 leddel szerelt 5050-es szalag az esetek döntő többségében megoldja a fénydekorációs feladatokat. Pillanatnyilag a dupla erős (5050x60 ledes) RGB szalagból nincs, de ha érkezik is a közeljövőben, úgy valószínűleg 5 méteres tekercsekben érkezik, így meggondolandó, hogy nagy fényerejű színes világítás készítéséhez is inkább két sor 5050x30 ledes szalagot használjunk. 

Jármű (autó, motor, motorkerékpár, quad, kocsi - beltér, csomagtér, csomagtartó, motortér, alváz világítás) dekorációhoz a nagy LED számú szalagok a nyerők. Minél nagyobb mennyiségű LED van a szalagon annál inkább egybefüggő fénycsíkok jelennek meg a díszített járművön. Ilyen alkalmazásokra a 3528-as 120 db leddel szerelt hajlékony led sorokat szokták nagy megelégedéssel használni vásárlóink.